Terapie lesem
V Kamýckém Hájemství vám ukážeme nejnovější trend pro zlepšení fyzického i psychického stavu - terapii lesem, která vám udělá dobře v jakémkoli ročním období. Jde o nenáročné trávení času v lese pro zlepšení fyzické i psychické pohody. Moderní je tato metoda především v Japonsku, kde se jí říká šinrin-joku. V Asii ji dokonce prosazují ve veřejném zdravotním systému. Vyzkoušet si lesní terapii můžete u nás, v Kamýckém Hájemství.
Žádná esoterika, ale vědecká metoda
Nejde také o meditaci, lesní terapie není ani ezoterická záležitost – jde o vědecky podloženou metodu, jejíž výsledky jsou prokázány výzkumy, viz japonské metody tzv. lesní koupele (šinrin-joku), které byly podporovány japonskou vládou v 80. let 20. století. Po pár hodinách v lese klesá u lidí výrazným způsobem hladina stresových hormonů, stoupá prospěšná aktivita imunitního systému, aktivizuje se parasympatický nervový systém (odpovědný za snižování stresu a relaxaci) atd. Lidský imunitní systém reaguje na tzv. fytoncidy, chemické látky, které vylučuje do vzduchu většina stromů, keřů a rostlin.
Mezi techniky lesní terapie patří
- objímání stromů
- chození naboso v trávě
- vědomé a intenzivní dýchání čistého lesního vzduchu
Na co mi lesní terapie pomůže?
Lesní terapie prokazatelně napomáhá snížení stresu a krevního tlaku, zlepšuje funkci imunitního systému, snižuje nebezpečí nemocí dýchacích cest, alergií a kardiovaskulárních onemocnění, podporuje prospěšné bakterie ve střevech, má pozitivní vliv na léčbu duševních poruch, jako jsou deprese nebo úzkosti. Prostřednictvím zlepšení vitality a nálady člověku pobyt v lese celkově zprostředkovává šanci znovu se napojit na sílu přírody a tím zažehnat riziko propuknutí civilizačních onemocnění ze stresu, jako je např. syndrom vyhoření apod.
Propojení člověka s přírodou
Prospěšné propojení s přírodou otevírají různé jednoduché aktivity. Může jít o zrakový, sluchový, hmatový aj. kontakt a někdy i komunikaci s bytostmi a objekty v lese – konkrétních způsobů těchto propojení je mnoho a vždy se přizpůsobují aktuálnímu místu, situaci a účastníkům terapie. Nejde o fyzické cvičení. Procházka je jen na velmi krátkou vzdálenost. Některé "procházky" se mohou odehrát víceméně pouze na zahradě. Jde tedy o aktivitu vhodnou i pro osoby se sníženou pohyblivostí či seniory.