Festival parních lokomotiv Benešov

13.-15.9.2024

Milujete parní vláčky, ale máte to do Benešova přes celou republiku? Vůbec to nevadí - naplánujte si výlet na festival a k tomu navíc ještě krátký pobyt v přírodě Středního Povltaví - Kamýcké Hájemství se na vás bude moc těšit! Zároveň můžete v nedalekých Sedlčanech oslavit i 130 let zdejší místní dráhy Olbramovice – Sedlčany. Na start zvláštních jízd a následně od vlaku zpátky vás samozřejmě dopravíme.

V září letošního roku se v Benešově u Prahy uskuteční již 5. ročník Festivalu parních lokomotiv. Výstava historických drážních vozidel bude probíhat v areálu depa v Benešově u Prahy a jízdy zvláštních vlaků na tratích v okolí Benešova u Prahy. Pořadateli letošního ročníku Festivalu jsou Steam Story Agency, spolek Posázavský Pacifik, dopravce Die Länderbahn CZ a občanské sdružení Prievidzský Parostrojný Spolok.

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze zahraničí je na Festivalu plánována i účast velké motorové lokomotivy 142 001 společnosti EBS, která se představí v České republice vůbec poprvé. Jedná se o lokomotivu s výkonem 4 000 HP. V letech 1976–1978 bylo vyrobeno celkem 6 takových lokomotiv, které po dodání byly považovány za nejsilnější jednomotorové lokomotivy v Evropě na normálním rozchodu. Celkem pořadatelé plánují představit až 10 parních lokomotiv, 12 historických motorových lokomotiv, 2 historické motorové vozy, 3 vozy s modelovým kolejištěm, 1 kinovůz s dětským oddílem, salonní a konferenční vůz a velký počet historických osobních vozů. Organizátoři plánují vypravit až 35 zvláštních osobních vlaků pro účastníky festivalu.

Co bude v Benešově u Prahy k vidění?

A jaké zajímavosti čekají na návštěvníky výstavy v areálu depa a ve stanici Benešov u Prahy v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024? Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s modelovou železnicí, kinovůz s dětským oddílem, salonní vůz prezidenta Gustáva Husáka, konferenční vůz, proběhnou jízdy na
malodráze, uskuteční se otáčení lokomotiv na točně. V budově železniční stanice bude pro návštěvníky festivalu otevřen císařský salonek. V areálu depa se uskuteční i malá výstava historických automobilů, budou zde umístěny stánky provozovatelů drážních vozidel, Správy železnic, s.o. a dále stánky s prodejem železničních suvenýrů, občerstvení a osvěžení.

Odkud a kam vás historické vláčky povezou?

V pátek 13. září 2024 po obědě bude vypraven slavnostní Protokolární vlak v trati Praha-Vršovice
– Davle – Čerčany – Benešov u Prahy.
Z Prahy do Čerčan bude vlak veden dvěma parními lokomotivami NTM 464.102 a 464.202, v úseku z Čerčan do Benešova parní lokomotivou ČD 434.2186. Souprava bude složena z historických vozů 3. třídy, salonního a konferenčního vozu. Vlak je určen pro cestující a pozvané hosty partnerů festivalu. Počet míst v Protokolárním vlaku je omezen. Od 20 do 22 hodin proběhne v areálu depa nevšední hudební koncert mezi historickými lokomotivami.

V sobotu 14. září 2024 propuknou oslavy naplno. Slavnostní zahájení festivalu v Benešově u Prahy je naplánováno na 10:30 hod. Budou vypraveny zvláštní vlaky do Ledečka, Olbramovic, Prahy, Sedlčan, Strančic a Tábora. Proběhnou oslavy 130 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany s programem v Sedlčanech. Areál depa bude otevřen pro návštěvníky v době od 9:00 do 17:00 hod. Od 20:00 do 22:00 hod. proběhne noční statické fotografování parních lokomotiv

V neděli 15. září 2024 budou opět vypraveny zvláštní vlaky do Ledečka, Olbramovic, Prahy, Sedlčan, Strančic a Tábora. Budou pokračovat oslavy 130 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany. Areál depa bude otevřen pro návštěvníky v době od 9:00 do 16:00 hod.


Co vám nabízíme

  • Pohodlné ubytování v Kamýckém Hájemství se snídaní (pro vegetariány i masožravce)
  • Dopravu do Benešova, Olbramovic nebo Sedlčan k historickým vlakům a na program v Sedlčanech
  • Vyzvednutí v Sedlčanech nebo Táboře, kam se můžete projet historickým vlakem a dopravu zpět do Hájemství
  • Cena balíčku: 1500 Kč/osoba/2 noci
  • + možnost prodloužení pobytu o třetí noc za 500 Kč
  • + možnost večeře (za příplatek 200 Kč/osoba)


Veškeré dotazy k programu a pobytu s Vámi rádi vyřešíme po telefonu: +420 733 679 996.