Jezdecký areál Zduchovice

Jezdecké centrum Resort Zduchovice se nachází na kraji obce Zduchovice. Pořádají se zde zajímavé a prestižní skokové závody pro děti, juniory i dospělé. Velmi oblíbené jsou také závody pro začínající jezdce a koně. Zduchovice získaly akreditaci pro pořádání "Mistrovství Evropy ve skocích mladých jezdců, juniorů a dětí" pro rok 2025.

Přijít sem jako diváci můžete na parkurové závody, které se v jezdecké sezóně konají téměř každý týden. Sedí se na venkovních tribunách a k pozorování závodníků si můžete dopřát i něco dobrého z místní restaurace. Vážným zájemcům můžeme domluvit prohlídku areálu, včetně zdejších koní. Ve Zduchovicích se totiž chovají holštýnští teplokrevníci. Zduchovičtí koně jsou ježděni pod dohledem špičkových českých nebo zahraničních trenérů. Absolvují velký počet závodů pořádaných ve Zduchovickém areálu i vyjíždí na závody do zahraničí. Prodávají se do USA, Mexika, JAR, Thajska, Ruska, Kanady, Austrálie a do Evropy (Švýcarsko, Francie, Španělsko, Itálie,…). Ceny valachů a klisen se pohybují v hodnotách nad 1 milion korun.


O čem je parkurové skákání

Parkurové skákání je jezdecký sport, ve kterém se jezdec na koni snaží v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb projet trasu s překážkami, nebo splnit časový limit a dodržet styl. Od roku 1900 je parkur olympijským sportem. Provozovali jej vojenští jezdci. Od roku 1974 závodí muži i ženy. Parkur má úzkou souvislost s drezurou, kůň musí velice úzce důvěřovat svému jezdci.

V parkuru existuje několik stupňů obtížnosti od nejlehčího ZZ po nejtěžší T***. Každý stupeň má danou výšku překážek, přes které kůň skáče, určená je i maximální délka a počet skoků a kombinací, předepsané je i tempo. Velmi často se v parkuru přistupuje k rozeskakování – pokud víc soutěžních dvojic dokončí parkur bez chyby (a podle propozic soutěže nerozhoduje čas), tyto dvojice se zúčastní ještě jednoho parkuru, který je většinou kratší a o něco obtížnější.